Polityka komunikacyjna to rodzaj wojny, w której amunicją jest informacja, a zwycięstwem dobry wizerunek. Jeżeli armia nie strzela – nie może wygrać. W USA prawie każdy szpital ma swoją komórkę PR. Czym się zajmują, można zobaczyć na doskonale prowadzonych stronach w internecie. Amerykanie wiedzą, że lepiej samemu generować informacje niż pozwolić robić to innym. Polscy menadżerowie generują informacje, które są przypadkowe i dotyczą zwykle spraw bieżących, najczęściej negatywnie wpływających na wizerunek ich instytucji. Brak natomiast planów komunikacyjnych i świadomego kształtowania opinii publicznej.
Wg badań CBOS-u większość Polaków czuła się niedoinformowana zarówno przed reformą zdrowia < 1998 r.), jak i w trakcie jej wdrażania (! 999 r. i 2000 r.)3. Rząd oddał informacyjne pole politykom opozycji, związkom zawodowym, strajkującemu personelowi oraz sfrustrowanym pacjentom.
Brak przemyślanej polityki informacyjnej cechuje nadal większość regionalnych kas chorych, szpitali, ZOZ-ów publicznych i niepublicznych. Nie przypadkiem zatem, jak w dowcipie o chomiku i szczurze, jedne szpitale mają opinię dobrych, a inne złych.
Aby nie być gołosłownym przytoczę kilka typowych przykładów zakłóceń i błędów komunikacyjnych popełnianych przez instytucje ochrony zdrowia. Niezrozumiałe dla opinii publicznej decyzje Kas o nic kontraktowaniu określonych usług lub odmowa zakontraktowania usług określonej placówki (tytuły artykułów: Sporne liczby – interwencja gazety. Redukowana ginekologia w Szpitalu im. Narutowicza – Gazeta Wyborcza. w Krakowie, 11.02.2000 r.: Cena dializy – Szpitale na Mazowszu nie chcą kontraktować dializ ug proponowanych przez Kasy Chorych cenach – GW., 8.01.2000 r.: Kasa dzieli i rządzi, GW., 5.01.2000 r.).
Często Kasa nie potrafi lub nie chce wytłumaczyć dlaczego coś robi, chociaż ma rację. Urzędnik wydaje decyzję, której należy się podporządkować – nie wyjaśniając jej przyczyn nawet w spornych wypadkach – co sprawia wrażenie arogancji.
Utajnianie wyników przetargu. Chociaż jest to zgodne z prawem, to u ludzi tworzy przekonanie, że doszło do aktu korupcji. Tłumaczenie, że to nieprawda, nasila tylko podejrzenia.
Leave a reply