Podatek ten jest prawnie uregulowany w ośmiu artykułach (od art. 40 do art. 47) ustawy z 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz.U. z 1998 r., nr 102, poz. 650 z póżn. zm.). Jest podatkiem państwowym.
Podatkiem od gier objęte są gry losowe (tj. gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin) i zakłady wzajemne (zakłady o wygrane pieniężne, polegające na odgadywaniu). Do gier losowych zalicza się: gry liczbowe, loterie pieniężne i fantowe, gry cylindryczne (ruletkę), gry w karty, gry w automatach losowych, gry w bingo pieniężne i fantowe oraz loterie promocyjne. Natomiast do zakładów wzajemnych zalicza się zakłady o odgadnięcie wyników sportowego współzawodnictwa ludzi i zwierząt (totalizatory) oraz bukmacherstwo. Podstawa opodatkowania tym podatkiem zależy od rodzaju gry lub zakładów wzajemnych.
Podatnikami podatku od gier są podmioty urządzające gry losowe oraz prowadzące działalność w zakresie gier losowych lub zakładów wzajemnych. (Szersze rozważania zob. w Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów. Warszawa 2000, nr 1).
Leave a reply